Kancelaria Radcy Prawnego
JarosĆaw Baraniak
ĆĂłdĆș, ul. PĂłĆnocna 37/2
tel. 690 519 875
poczta@kancelariabaraniak.pl
Zapisz siÄ na newsletter
Nazywam siÄ JarosĆaw Baraniak i jestem radcÄ prawnym. ProwadzÄ kancelariÄ prawnÄ w Ćodzi. Od wielu lat zajmuje siÄ sprawami zwiÄ zanymi z e-commerce. W razie pytaĆ zapraszam do kontaktu.
JuĆŒ od 1 stycznia 2021 r. wejdÄ w ĆŒycie zmiany prawne, zgodnie z ktĂłrymi przedsiÄbiorca w okreĆlonych sytuacjach bÄdzie traktowany jak konsument. Z tym oczywiĆcie wiÄ ĆŒe siÄ szerszych zakres uprawnieĆ, przysĆugujÄ cych takim klientom.
ArtykuĆ 1 ustawy o zmianie niektĂłrych ustaw w celu ograniczenia obciÄ ĆŒeĆ regulacyjnych do Kodeksu cywilnego dodaje m.in. art. 385 ze zn. 5, zgodnie z ktĂłrym przepisy dotyczÄ ce konsumenta, zawarte w art. 385 ze zn. 1 â 385 ze zn. 3 k.c., stosuje siÄ do osoby fizycznej zawierajÄ cej umowÄ bezpoĆrednio zwiÄ zanÄ z jej dziaĆalnoĆciÄ gospodarczÄ , gdy z treĆci tej umowy wynika, ĆŒe nie ma ona dla niej charakteru zawodowego, wynikajÄ cego w szczegĂłlnoĆci z przedmiotu wykonywanej przez niÄ dziaĆalnoĆci gospodarczej, udostÄpnionego na podstawie przepisĂłw o Centralnej Ewidencji i Informacji o DziaĆalnoĆci Gospodarczej. Podobna zmiana zostanie wprowadzona w treĆci ustawy o prawach konsumenta. CEIDG jest powszechnie dostÄpnym ĆșrĂłdĆem informacji o przedsiÄbiorcach bÄdÄ cych osobami fizycznymi. Tym samym uĆatwiona byĆaby weryfikacja tego, czy dana czynnoĆÄ wchodzi w zakres czynnoĆci zawodowo podejmowanych w ramach rzeczywiĆcie wykonywanej przez przedsiÄbiorcÄ dziaĆalnoĆci gospodarczej.
Uzasadnienie zmian prawnych.
W uzasadnieniu projektu ustawy znajdziemy poniĆŒsze wyjaĆnienie do wprowadzonych zmian: z praktyki stosowania kodeksowej definicji konsumenta wynika, ĆŒe osoba fizyczna prowadzÄ
ca dziaĆalnoĆÄ gospodarczÄ
, zawierajÄ
c umowÄ z innym przedsiÄbiorcÄ
â profesjonalistÄ
(oferujÄ
cym Ćwiadczenie z zakresu swojej branĆŒy lub specjalizacji) jest traktowana takĆŒe jako podmiot profesjonalny, nawet wtedy, gdy umowa ta nie jest bezpoĆrednio zwiÄ
zana z branĆŒÄ
lub specjalizacjÄ
, ktĂłrÄ
ta osoba wykonuje;
Rodzi to dysproporcjÄ w zakresie praw i obowiÄ zkĂłw podmiotĂłw wystÄpujÄ cych w danej czynnoĆci prawnej. PrzedsiÄbiorca dokonujÄ cy czynnoĆci prawnej z innym przedsiÄbiorcÄ , gdy nie dysponuje on odpowiedniÄ wiedzÄ i doĆwiadczeniem koniecznym do oceny przedmiotu tej czynnoĆci, nie moĆŒe korzystaÄ z ochrony konsumenckiej, mimo ĆŒe znajduje siÄ w tym zakresie w tej samej sytuacji, w jakiej znajduje siÄ konsument (z zaĆoĆŒenia podmiot nieprofesjonalny);
Ciekawostka: We francuskim prawie za konsumenta uznaÄ moĆŒna zarĂłwno osobÄ fizycznÄ , jak i osobÄ prawnÄ , ktĂłra zawiera umowÄ niezwiÄ zanÄ bezpoĆrednio z jej dziaĆalnoĆciÄ profesjonalnÄ .
Jakie uprawnienia bÄdÄ przysĆugiwaĆy przedsiÄbiorcom od 1 stycznia 2021 roku?
Na potrzeby tego artykuĆu przedsiÄbiorcÄ zawierajÄ cego umowÄ bezpoĆrednio niezwiÄ zanej z branĆŒÄ lub specjalizacjÄ , ktĂłrÄ ta osoba wykonuje, nazwijmy prosumentem. Czy od 1 stycznia 2021 roku prosument bÄdzie traktowany jak konsument? OtĂłĆŒ, nie do koĆca. Wprowadzone zmiany nie oznaczajÄ przyznania im statusu konsumenta. Osoby takie uzyskujÄ wyĆÄ cznie moĆŒliwoĆÄ powoĆywania siÄ na okreĆlone uregulowania dotyczÄ ce konsumentĂłw. W pozostaĆym zakresie bÄdÄ traktowani jak do tej pory, np. prosumenci nie bÄdÄ objÄci ochronÄ sprawowanÄ przez Prezesa UrzÄdu Ochrony Konkurencji i KonsumentĂłw oraz rzecznikĂłw powiatowych. Zastosowanie bÄdÄ miaĆy w szczegĂłlnoĆci poniĆŒsze uprawnienia zarezerwowane do tej pory wyĆÄ cznie dla konsumenta.
Regulamin powinien zostaÄ zaktualizowany, tak aby nie zawieraĆ w stosunku do prosumentĂłw, niedozwolonych klauzul oraz o to, aby poinformowaÄ prosumenta o prawie odstÄ pienia od umowy.