TwĂłj e-mail:
Treƛć:
Wyƛlij
Wyƛlij
Formularz zostaƂ wysƂany — dziękujemy.
Proszę wypeƂnić wszystkie wymagane pola!

Kancelaria Radcy Prawnego

JarosƂaw Baraniak

ƁódĆș, ul. PóƂnocna 37/2

 

tel. 690 519 875

www.kancelariabaraniak.pl

poczta@kancelariabaraniak.pl

Zapisz się na newsletter

14 maja 2021
Kontynuujemy serie artykuƂów dotyczących niedozwolonych klauzul. W pierwszej częƛci wyjaƛniliƛmy czym są klauzule niedozwolone i jakie są konsekwencje ich stosowania. W tej częƛci przeanalizujemy postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych,
04 marca 2021
Prowadząc dziaƂalnoƛć handlową w Internecie, naleĆŒy mieć przede wszystkim na względzie unikanie klauzul niedozwolonych. Pewnie wielu spotkaƂo się tym pojęciem, jednakĆŒe czy kaĆŒdy zdaje sobie sprawę czym dokƂadnie są i
20 grudnia 2020
JuĆŒ od 1 stycznia 2021 r. wejdą w ĆŒycie zmiany prawne, zgodnie z ktĂłrymi przedsiębiorca w okreƛlonych sytuacjach będzie traktowany jak konsument. Z tym oczywiƛcie wiÄ…ĆŒe się szerszych zakres uprawnieƄ,
14 maja 2021
Kontynuujemy serie artykuƂów dotyczących niedozwolonych klauzul. W pierwszej częƛci wyjaƛniliƛmy czym są klauzule niedozwolone i jakie są konsekwencje ich stosowania. W tej częƛci przeanalizujemy postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych,
04 marca 2021
Prowadząc dziaƂalnoƛć handlową w Internecie, naleĆŒy mieć przede wszystkim na względzie unikanie klauzul niedozwolonych. Pewnie wielu spotkaƂo się tym pojęciem, jednakĆŒe czy kaĆŒdy zdaje sobie sprawę czym dokƂadnie są i
20 grudnia 2020
JuĆŒ od 1 stycznia 2021 r. wejdą w ĆŒycie zmiany prawne, zgodnie z ktĂłrymi przedsiębiorca w okreƛlonych sytuacjach będzie traktowany jak konsument. Z tym oczywiƛcie wiÄ…ĆŒe się szerszych zakres uprawnieƄ,

Nazywam się JarosƂaw Baraniak i jestem radcą prawnym. Prowadzę kancelarię prawną w Ɓodzi. Od wielu lat zajmuje się sprawami związanymi z e-commerce. W razie pytaƄ zapraszam do kontaktu. 

O mnie

04 marca 2021
e-commerce prawna obsƂuga e sklepu

Prowadząc dziaƂalnoƛć handlową w Internecie, naleĆŒy mieć przede wszystkim na względzie unikanie klauzul niedozwolonych. Pewnie wielu spotkaƂo się tym pojęciem, jednakĆŒe czy kaĆŒdy zdaje sobie sprawę czym dokƂadnie są i jakie są konsekwencje ich stosowania? Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym klauzul abuzywnych. W pierwszej częƛci wyjaƛniam czym są i jakie są konsekwencje ich stosowania. 

 

Czym są klauzule niedozwolone (abuzywne)?

 

Na początku wyjaƛnić naleĆŒy, iĆŒ w momencie dokonania zakupu na platformie sprzedaĆŒowej, konsument kaĆŒdorazowo zawiera umowę z przedsiębiorcą. Warunki i treƛć umĂłw zawieranych przez przedsiębiorcę z klientami za poƛrednictwem Internetu są okreƛlone w regulaminie i wƂaƛnie w tym dokumencie najczęƛciej moĆŒna znaleĆșć postanowienia niedozwolone.

 

Są to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem ksztaƂtujące jego prawa i obowiązki w sposĂłb sprzeczny z dobrymi obyczajami raĆŒÄ…co naruszając jego interesy, ktĂłre nie zostaƂy z nim uzgodnione indywidualnie. Jak widać, istnieją dwie przesƂanki, ktĂłre muszą zostać speƂnione Ƃącznie. Przeanalizujemy je obie:

 

  • Postanowienia nieuzgodnione indywidualnie:

 

Pisząc wprost, są to postanowienia umowne, na ktĂłrych treƛć konsument nie miaƂ ĆŒadnego wpƂywu. Klient sklepu internetowego przed dokonaniem transakcji ma moĆŒliwoƛć zapoznania się z treƛcią regulaminu, jednakĆŒe nie ma wpƂywu na treƛć postanowieƄ znajdujących się w tym dokumencie. Regulaminy e-sklepĂłw stanowią więc tak zwany wzorzec umowny. Warto w tym miejscu odwoƂać się do wyroku Sądu NajwyĆŒszego z dnia 20 stycznia 2011 r. o sygn. akt I CSK 218/10, w ktĂłrym wyjaƛniono, iĆŒ postanowienia regulaminu, jako ustalonej przez jedną ze stron szczegĂłlnej postaci wzorca umowy, podlegają kontroli abstrakcyjnej w postępowaniu o uznanie postanowieƄ wzorca umowy za niedozwolone, wszczętym takĆŒe przez podmiot niezwiązany umową z podmiotem posƂugującym się wzorcem.

 

Postanowienia regulaminów z pewnoƛcią speƂniają przesƂankę "nieuzgodnionych indywidualnie".

 

  • RaĆŒÄ…ce naruszanie interesĂłw klienta:

 

Przedsiębiorca w stosunkach z konsumentami powinien w peƂni informować o wynikających z umowy uprawnieniach oraz nie powinien wykorzystywać uprzywilejowanej pozycji profesjonalisty przy zawieraniu umowy. Sprzeczne z dobrymi obyczajami uksztaƂtowanie praw i obowiązkĂłw narusza w sposĂłb raĆŒÄ…cy interesy konsumenta, gdy szczegĂłlnie mocno godzi w jego dobra majątkowe lub wartoƛci niemajątkowe. Nie dotyczy to jednakĆŒe postanowieƄ okreƛlających gƂówne ƛwiadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeĆŒeli zostaƂy sformuƂowane w sposĂłb jednoznaczny. Warto zacytować treƛć uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2011 r., o sygn. akt VI ACa 913/10, w ktĂłrym to sąd uznaƂ, ĆŒe sprzeczne z dobrymi obyczajami są postanowienia regulaminĂłw, ktĂłre ksztaƂtują prawa i obowiązki konsumenta, nie pozwalając na realizację takich wartoƛci, jak szacunek wobec partnera, uczciwoƛć, szczeroƛć, zaufanie, lojalnoƛć, rzetelnoƛć i fachowoƛć. Tak zaƛ kwalifikowane są wszelkie postanowienia, ktĂłre zmierzają do naruszenia rĂłwnorzędnoƛci stron stosunku umownego, nierĂłwnomiernie rozkƂadając uprawnienia i obowiązki między partnerami umowy.

 

Za sprzeczne z dobrymi obyczajami uznaje się więc dziaƂania zmierzające do niedoinformowania lub wywoƂania bƂędnego przekonania u konsumenta, a takĆŒe wykorzystania jego niewiedzy lub naiwnoƛci. 

 

  • PrzykƂad: wymaganie od konsumenta uczestnictwa w skomplikowanych procedurach (zƂoĆŒony proces reklamacji) lub gromadzenia dokumentĂłw korzystnych wyƂącznie z punktu widzenia interesĂłw przedsiębiorcy (np. paragony).

 

Konsekwencje stosowania postanowieƄ niedozwolonych

 

NaleĆŒy rĂłwnieĆŒ pamiętać, ĆŒe stosowanie we wzorcach umĂłw zawieranych z konsumentami niedozwolonych postanowieƄ umownych jest zakazane. Takie postanowienia nie będą dla kupującego wiÄ…ĆŒÄ…ce. 

 

  • PrzykƂad: Sprzedawca okreƛliƂ, ĆŒe odstąpić od umowy moĆŒna wyƂącznie na postawie paragonu. Postanowienie takie jest uznane za niedozwolone i nie wiÄ…ĆŒe konsumenta, zwrot zatem powinien być uznany na podstawie kaĆŒdego innego dokumentu. 

 

JednakĆŒe to tylko jedna z konsekwencja. Znacznie bardziej dotkliwą sankcją związaną ze stosowaniem niedozwolonych postanowieƄ umownych przez jest to moĆŒliwoƛć naƂoĆŒenia na przedsiębiorcę zawierającego umowy z konsumentami dotkliwej kary pieniÄ™ĆŒnej, ktĂłrej wysokoƛć moĆŒe sięgać nawet 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok naƂoĆŒenia kary.

 

Co istotne liczy się juĆŒ sam fakt występowania postanowieƄ niedozwolonych w umowie. Bez znaczenia jest to czy przedsiębiorca będzie wykorzystywaƂ treƛć postanowienia. W uchwale skƂadu siedmiu sędziĂłw z dnia 20 czerwca 2018 roku, wydanej w sprawie III CZP 29/17 Sąd NajwyĆŒszy rozstrzygnąƂ istniejące dotychczas w doktrynie i orzecznictwie wątpliwoƛci w tym zakresie stwierdzając, ĆŒe oceny, czy postanowienie umowne jest niedozwolone (art. 3851 § 1 KC), dokonuje się wedƂug stanu z chwili zawarcia umowy.

 

CiÄ™ĆŒar dowodu

 

CiÄ™ĆŒar dowodu, ĆŒe postanowienie zostaƂo uzgodnione indywidualnie, spoczywa na tym, kto się na to powoƂuje. Oznacza to, ĆŒe jeĆŒeli przedsiębiorca twierdzi, ĆŒe treƛć umowy zostaƂa uzgodnione indywidualnie, powinien on udowodnić, ĆŒe konsument wspóƂksztaƂtowaƂ ich treƛć albo miaƂ moĆŒliwoƛć takiego wspóƂksztaƂtowania, ale z niej nie skorzystaƂ i aprobowaƂ przedstawiony mu tekst umowy. 

 

Rejestr klauzul niedozwolonych

 

Postanowienia umowne uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem sądu, są wpisywane do rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i KonsumentĂłw. PeƂną listę klauzul niedozwolonych moĆŒna znaleĆșć w Rejestrze klauzul niedozwolonych znajdującym się na stronie UOKiK. 

 

Zapoznaj się z treƛcią klauzul

 

W kolejnych artykuƂach dokonam szczegóƂowej analiz treƛci klauzul niedozwolonych wpisanych do rejestru, z podziaƂem na poszczegĂłlne kategorie. Znajomoƛć treƛci takich klauzul z pewnoƛcią pozwoli lepiej zabezpieczyć interesy kaĆŒdego przedsiębiorcy prowadzącego dziaƂalnoƛć w Internecie. 

Klauzule niedozwolone w e-handlu - czym są i jakie są konsekwencje ich stosowania? 

Klauzule abuzywne - postanowienia niedozwolone w e-handlu